Kaszuby

123456789101112

Słowiński Park Narodowy

Zacznijmy od kaszubskiej pustyni. Dla tych, którzy od zgiełku miejscowości turystycznych, takich jak na przykład Łeba w sezonie, wolą ciszę. Idealny ku zaspokojeniu tych potrzeb będzie Słowiński Park Narodowy. Przy czym warto zdecydować się na wycieczkę niekoniecznie głównym szlakiem, prowadzącym na Wydmę Czołpińską.

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

To najstarszy skansen w Polsce. Jest naprawdę duży i robi wrażenie. Można przenieść się w czasie, nagle znaleźć się we wsi jakby żywcem wyjętej z dziewiętnastego wieku. Kiedy dzieciaki będą wykonywały papierowe kwiaty albo malowały na szkle, my możemy skupić się w kościółku albo zadumać nad surowością i trudami życia codziennego na kaszubskiej wsi. 

Chojnice. Starówka z klimatem

Kilka muzeów, klimat starego miasta, historia z Krzyżakami w roli głównej. To miasto jest – naszym zdaniem, najpiękniejszym spośród kaszubskich miasteczek. Dlatego warto je odwiedzić. By przekonać się, że Kaszuby to nie tylko chaty kryte strzechą i wiejskie zagrody. To również małomiasteczkowa atmosfera takich miejsc, jak chojnicka starówka.

Park Narodowy Bory Tucholskie, Zaborski Park Krajobrazowy

Czyli, jednym słowem: Bory Tucholskie. Ich północna cześć stanowi południowe rubieże Kaszub. Kaszubskie są takie wsie, jak Swornegacie czy Charzykowy. Kraina sosnowych borów i jezior. Propozycja na lato albo ciepłą wiosnę, gdy człowiek, wysuszony wędrówką, spragniony wody w każdej postaci, mijając kolejne hektary porośnięte suchym lasem, nagle dociera do jeziora – krystalicznie czystego, zachęcającego do kąpieli.